HW English

FIRST LIST OF CANDIDATES FOR MAHARASHTRA ASSEMBLY ELECTIONS

Pooja Jaiswar
[ult_tab_element tab_style=”Style_4″ tab_animation=”Slide-Zoom” tab_title_color=”#000000″ tab_hover_background_color=”#1e73be” acttab_background=”#1e73be” tabs_border_radius=”10″ resp_style=”Icon” container_border_style1=”border-style:none;|border-radius:3px;|border-color:#000000;”][single_tab title=”Bhartiya Janta Party” tab_id=”6698582d-8d89-6″][info_list position=”top” style=”circle with_bg” icon_bg_color=”” icon_color=”” font_size_icon=”20″ icon_border_style=”solid” icon_border_size=”1″][info_list_item icon_type=”custom” icon_img=”id^73322|url^https://hindi.hwnews.in/wp-content/uploads/2019/10/images-2.jpg|caption^null|alt^null|title^images (2)|description^null” desc_font_size=”desktop:15px;” desc_font_line_height=”desktop:15px;”]

Sr. No
Name of LegislativeAssembly
Name of Candidate
1 Nagpur South West Sri Devendra Fadanvis
2 Kothrud Sri Chandrakant Dada Patil
3 Shahada (ST) Sri Rajesh Udesingh Padvi
4 Nandurbar (ST) Dr. Vijaykumar Gavit
5 Nawapur (ST) Sri Bharat Manikrao Gavit
6 Dhule Rural Smt. Dnyanjyoti Manohar Badane Patil
7 Sindkheda Sri Jaykumar Rawal
8 Raver Sri Haribhau Jawale
9 Bhusawal (SC) Sri Sanjay Sawkare
10 Jalgaon City Sri Suresh (Rajumama) Bhole
11 Amalner Sri Shirish Chaudhari
12 Chalisgaon Sri Mangesh Ramesh Chavhan
13 Jamner Sri Girish Mahajan
14 Malkapur Sri Chainsukh Sancheti
15 Chikhli Smt. Shweta Mahale
16 Khamgaon Sri Aakash Phundkar
17 Jalgaon (Jamod) Dr Sanjay Kute
18 Akot Sri Prakash Bharsakale
19 Akola West Sri Goverdhan Sharma
20 Akola East Sri Randhir Sawarkar
21 Murtijapur (SC) Sri Harish Pimple
22 Washim (SC) Sri Lakhan Malik
23 Karanja Dr. Rajendra Patni
24 Amravati Dr. Sunil Deshmukh
25 Daryapur (SC) Sri Ramesh Bundile
26 Morshi Dr. Anil Bonde
27 Arvi Sri Dadarao Keche
28 Hinganghat Sri Samir Kunawar
29 Wardha Dr. Pankaj Bhoyar
30 Savner Dr. Rajiv Potdar
31 Hingna Sri Samir Meghe
32 Umred (SC) Sri Sudhir Parwe
33 Nagpur South Sri Mohan Mate
34 Nagpur East Sri Krushna Khopde
35 Nagpur Central Sri Vikas Shankarrao Kumbhare
36 Nagpur West Sri Sudhakar Deshmukh
37 Nagpur North (SC) Dr. Milind Mane
38 Arjuni-Morgaon (SC) Sri Rajkumar Badole
39 Tirora Sri Vijay Rahangadale
40 Amgaon (ST) Sri Sanjay Puram
41 Armori (ST) Sri Krushna D. Gajbhe
42 Gadchiroli (ST) Dr. Devrao Holi
43 Rajura Sri Sanjay Dhote
44 Chandrapur (SC) Sri Nana Shyamkule
45 Ballarpur Sri Sudhir Mungantiwar
46 Chimur Sri Kirtikumar (Bunty)Bhangdiya
47 Wani Sri Sanjiv Reddy Bodkurwar
48 Ralegaon Sri Ashok Ramji Uikey
49 Yavatmal Sri Madan Madhukar Yerawar
50 Arni (ST) Dr. Sandip Prabhakar Dhurve
51 Bhokar Sri Bapusaheb Gorthekar
52 Mukhed Dr. Tushar Rathod
53 Hingoli Sri Tanaji Mutkule
54 Partur Sri Babanrao Dattatray Lonikar
55 Badnapur (SC) Sri Narayan Kuche
56 Bhokardan Sri Santosh Raosaheb Patil Danve
57 Phulambri Sri Haribhau Bagde
58 Aurangabad East Sri Atul Sawe
59 Gangapur Sri Prashant Bam
60 Chandvad Dr. Rahul Aher
61 Nashik Central Sau Devyani Farande
62 Nashik West Sau Seema Hire
63 Dahanu (ST) Sri Paskal Dhanare
64 Vikramgad (ST) Dr. Hemant Sawara
65 Bhiwandi West Sri Mahesh Chaugule
66 Murbad Sri Kisan Kathore
67 Kalyan East Sri Ganpat Kalu Gayakwad
68 Dombivali Sri Ravindra Chavhan
69 Mira Bhayandar Sri Narendra Mehata
70 Thane Sri Sanjay Kelkar
71 Airoli Sri Sandip Naik
72 Belapur Smt. Manda Mhatre
73 Dahisar Smt. Manisha Chaudhari
74 Mulund Sri Mihir Kotecha
75 Kandivali East Sri Atul Bhatkhalkar
76 Charkop Sri Yogesh Sagar
77 Goregaon Smt. Vidya Thakur
78 Andheri West Sri Amit Satam
79 Vile Parle Adv. Parag Alavani
80 Ghatkopar West Sri Ram Kadam
81 Vandre West Adv. Ashish Shelar
82 Sion Koliwada Capt. Tamil Selwan
83 Wadala Sri Kalidas Kolambkar
84 Malabar Hill Sri Mangalprabhat Lodha
85 Panvel Sri Prashant Thakur
86 Pen Sri Ravisheth Patil
87 Shirur Sri Baburao Kashinath Pacharne
88 Indapur Sri Harshwardhan Patil
89 Chinchwad Sri Laxman Jagtap
90 Bhosari Sri Mahesh (Dada) Kisan Landge
91 Vadgaol Sheri Sri Jagdish Mulik
92 Shivajinagar Sri Sidharth Padmakar Shirole
93 Khadakwasala Sri Bhimarao Tapkir
94 Parvati Smt. Madhuri Misal
95 Hadapsar Sri Yogesh Tilekar
96 Pune Cantonment (SC) Sri Sunil Kamble
97 Kasba Peth Sau Mukta Tilak
98 Akole (ST) Sri Vaibhav Pichad
99 Shirdi Sri Radhakrushna Vikhe Patil
100 Kopargaon Smt. SnehalataKolhe
101 Nevasa Sri Balasaheb Murkute
102 Shevgaon Smt. Monika Rajale
103 Rahuri Sri Shivajirao Kardile
104 Shrigonda Sri Babanrao Pachpute
105 Karjat Jamkhed Prof. Ram Shinde
106 Georai Adv Laxman Pawar
107 Majalgaon Sri Ramesh Adaskar
108 Ashti Sri Bhimrao Dhonde
109 Parli Sau Pankaja Gopinathrao Munde – Palwe
110 Ahmadpur Sri Vinayak Kisan Jadhav Patil
111 Nilanga Sri Sambhaji Patil Nilangekar
112 Ausa Sri Abhimanyu Pawar
113 Tuljapur Sri Rana Jagjitsingh Pa.
114 Solapur City North Sri Vijayrao Deshmukh
115 Solapur South Sri Subhash Deshmukh
116 Wai Sri Madan Prataprao Bhosale
117 Man Sri Jaykumar Gore
118 Karad South Sri Atul Suresh Bhosale
119 Satara Sri Shivendrasinh Abhaysingraje Bhosale
120 Kolhapur South Sri Amal Mahadeek
121 Ichalkaranji Sri Suresh Halwankar
122 Miraj (SC) Sri Suresh Khade
123 Sangli Sri Sudhir Gadgil
124 Shirala Sri Shivajirao Naik
125 Jat Sri Vilasrao Jagtap

[/info_list_item][/info_list][/single_tab][single_tab title=”Congress” tab_id=”1569922573185-2-4″][info_list position=”top” style=”circle with_bg” font_size_icon=”24″][info_list_item icon_type=”custom” icon_img=”id^114292|url^https://hwnews.in/wp-content/uploads/2019/10/images-4.jpg|caption^null|alt^null|title^images (4)|description^null”]

Sr. No
Name of LegislativeAssembly
Name of Candidate
1 Akkalkuwa – ST Adv K.0 Padavi
2 Shahada – ST Padmakar Vijay Singh Valvi
3 Nawapur – ST Shinsh Surupsingh H Nark
4 Raver Shinsh Madhukarrao Chaudhari
5 Buldhana Harshwardhan Vasantrao Sapkal
6 Mehkar – SC Anant Sakharam Wankhede
7 Risod Amit Subhashrao Zanak
8 Dhamangaon Railway Virendra Walmikrao Jagtab
9 Teosa Adv Yashomati Chandrakant Thakur
10 Arvi Amar Sharad Kale
11 Deoh RamaPratapKamble
12 Savner Sunil Chhatrapal Kedar
13 Nagpur North – SC Dr. Nitin Raut
14 Brahmapun Vijay Namdevrao Wadettiwar
15 Chirnur Satish Manohar Varjurakar
16 Warora Smt Partibha Suresh Dhanorkar
17 Yavatmai Anil @ Balasaheb Mangrulkar
18 Bhokar Ashokrao Shankarrao Chavan
19 Nanded North D.P Sawant
20 Nalgaon Vasantrao Balwantrao Chavan
21 Deglur – SC Raosaheb Jaywant Anantapurkar
22 Kalamnusi Santosh Kautika Tarte
23 Pathn Suresh Ambadas Warpudkar
24 Phulambn Dr Kalyan Varathrao Kale
25 Malegaon Central Shaikh Asif Shaikh Rashid
26 Ambernath – SC Rohl Chandrakant Salve
27 Mira Bhayandar Sayyad Muzaffar Hussain
28 Bhandup West Suresh Hanshchandra KOParkar
29 Andhen West Ashok Bhau Jadhav
30 Chandivall Mohd Aanf Naseem Khan
31 Chembur ChandrakantDamodar Handore
32 Vandre East Zoshan Ziyauddin Siddiqui
33 Dharavi – SC Ms Varsha Eknath Gatkwad
34 Sion Koliwada Ganesh Kumar Yadav
35 Mumbadevi Amin Arnirall Patel
36 Colaba Ashok Arjunrao Jagtap
37 Mahad Mar. Motoam Jagtap
38 Purandar Sanjay Chandrakant Jagtap
39 Bhor Sangram Anantrao Thopte
40 Pune Cantonment – SC Ramesh Anandrao Bagawe
41 Sangamner Voy @ Balasaheb Thorat
42 Latur Coy Arvid Vilasrao Deshmukh
43 Nilanga Ashok Shivajirao Patti Nilangekar
44 Ausa BaSavrajMadhavrao Patil
45 Tuljapur Madhukarrao Devram Chavan
46 Solapur Coy Central Ku Praniti Sushi’ Kumar Shinde
47 Solapur South Moulabi Bashurniya Sayeed
48 Kolhapur South Ruturaj Sanjay Patti
49 Karvir P N Patti530611031
50 Palus-Kadegaon Dr Vishwajeet Patangrao Kadam
51 Jat Vikram Balasaheb Sawant

[/info_list_item][/info_list][/single_tab][single_tab title=”Shiv Sena” tab_id=”1569926119231-2-8″][info_list position=”top” style=”circle with_bg” font_size_icon=”24″][info_list_item icon_type=”custom” icon_img=”id^73336|url^https://hindi.hwnews.in/wp-content/uploads/2019/10/images-3.jpg|caption^null|alt^null|title^images (3)|description^null”]

Sr. No
Name of LegislativeAssembly
Name of Candidate
1 Nanded South Rajshri Patil
2 Murud Mahendra Sheth Dalvi
3 Hadgaon Nagesh Patil Ashtikar
4 Mumbadevi Pandurang Sakpal
5 Byculla Yamini Jadav
6 Govandi Vitthal Lokare
7 Aerandol /Parola Chimanrao Patil
8 Vadnera Priti Sanjay
9 Shrivardhan Vinod Ghosalkar
10 Kopar Pachkapdi Eknath Shinde
11 Vaijapur Ramesh Bornave
12 Shirol Ulhas Patil
13 Gangakhed Vishal Kadam
14 Dapoli Yogesh Kadam
15 Guhaghar Bhaskar Jadhav
16 Andheri East Ramesh Latke
17 Kudal Vaibhav Naik
18 Owla Majivade Pratap Sarnaik
19 Beed Jaydatta Kshirsagar
20 Par Thane Sandipan Bhumre
21 Shahapur Pandurang Barola
22 Nagar City Anilbhaiya Rathod
23 Shillod Abdul Sattar
24 Aurangabad (South) Sanjay Shirsat
25 Akkalkuwa Amsha Padvi
26 Igatpuri Nirmala Gavit
27 Vasai Vijay Patil
28 Nalasopara Pradip Sharma
29 Sangola Shabji Bapu Patil
30 Karjat Mahendra Thorve
31 Dhan Savangi Dr.Hikmat Dada Udhan
32 Khanapur Anil Babar
33 Rajapur Rajan Salavi
34 Karvir Chandradeep Narke
35 Balapur Nitin Deshmukh
36 Deglur Subhash Sabne
37 Umarga Lohara Gyanraj Chougule
38 Digras Sanjay Rathod
39 Parbhani Dr.Rahul Patil
40 Mehkar Dr.Sanjay Raymulkar
41 Jalna Arjun Khotkar
42 Kalamnuri Santosh Bangar
43 Kolhapur North Rajesh Kshirsagar
44 Aurangabad (West) Sanjay Shirsat
45 Chandgadh (Kolhapur) Sangram Kupekar
46 Worli Aditya Thackeray
47 Sewree Ajay Chowdhary
48 Ichalkaranji Sujit Michanekar
49 Radhanagari Prakash Abitkar
50 Purandare Vijay Shivtare
51 Dindoshi Sunil Prabhu
52 Jogeshwari East Ravi Waikar
53 Magathane Prakash Surve
54 Govandi Vitthal Lokare
55 Vikhroli Sunil Raut
56 Anushakti Nagar Tukaram Kate
57 Chembur Prakash Fatarpekar
58 Kurla Mangesh Kudalkar
59 Kalina Sanjay Potnis
60 Mahim Sada Sarvankar
61 Jalgaon Gramin Gulabrao Patil
62 Pachora Kishore Patil
63 Malegaon Dadaji Bhuse
64 Sinnar Rajabhau Vaze
65 Niphad Anil Kadam
66 Devlali Yogesh Gholap
67 Khed – Alandi Suresh Gore
68 Pimpari Gautam Chabukswar
69 Yevla Sambhaji Pawar
70 Nandgaon Suhas Khande

[/info_list_item][/info_list][/single_tab][/ult_tab_element]